Kurite pravilno, v peč sodijo le suha drva!
Pred nami so hladni večeri in jutra, ko se bodo v naših domovih zopet prižgale ogrevalne naprave. Kot je to v zimskih mesecih že stalnica, bomo lahko preko različnih komunikacijskih kanalov spremljali vsakodnevno stanje zdravju škodljivih delcev PM 10. Ker si želimo, da bi bila opozorila o povišanih vrednosti čim manj pogosta, znova opozarjamo na pravilno kurjenje:
- suha drva max 20% vlažnosti (idealno okrog 10%) – bukova drva naj bi se sušila dve leti, hrastova pa celo dve do tri leta,
- primerna dimenzija polen,
- redno vzdrževanje kurilne naprave in z njimi povezanih dimnih vodov, zračnikov,
- pred kurjenjem iz kurišča odstraniti pepel in morebitne druge ostanke,
- loputo za odvod zgorevalnega zraka pred kurjenjem odpreti na maksimum,
- polena naj bodo zložena križno,
- temen plamen na izstopu iz dimnika je neprimeren,
- novo kurilno napravo izberite s pomočjo strokovnjaka (svetovalna mreža ENSVET – svetovanje je brezplačno).
Kaj ne sodi v peč:
- prebarvan les (pohištvo, izdelki iz iverke, zaboji za sadje),
- embalaža pijač in hrane (plastenke, vrečke, zamaščen papir),
- papir (karton, časopisi, pisarniški papir),
- drugi gorljivi materiali (blago, čevlji, plastika).
S pravilnim kurjenjem in uporabo suhega lesa bo izkoristek peči večji, izpusti prašnih delcev in drugih škodljivih snovi pa manjši.
Prav vsak uporabnik lahko torej prispeva svoj delež k manjši onesnaženosti, posledično boljšemu zdravju, zraven pa še privarčuje kak evro.
Pri izvajanju ukrepov za izboljšanje kakovosti zraka je pomembno tudi izvajanje meritev. V sklopu projekta City Cooperation II je bil že vzpostavljeni državni sistem merilnih naprav nadgrajen z merilno napravo, ki omogoča spremljanje izmerjenih vrednosti delcev PM 10 v realnem času, v prihodnje pa bo omogočeno tudi sms obveščanje občanov ob dnevih s visoko vsebnostjo delcev. Na spletni strani Mestne občine Murska Sobota je preko infografike vzpostavljen semafor, ki v realnem času prikazuje vrednosti prašnih delcev.